Haber

CHP’li Kaya, sendikalara yüzde 2 barajı getiren düzenlemeyi eleştirdi

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sendikalara yüzde 2 barajı öngören düzenlemenin yeni kurulacak sendikaların önünü kapatacağını iddia etti.

Kaya, CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve Süleyman Girgin, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, KESK Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, görüşülen torba teklifteki sendikalara ilişkin yönetmeliğe tepki gösterdi. TBMM Genel Kurulunda.

Yönetmelikte sendikaların önüne baraj konulması istendiğini belirten Kaya, bunun kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Kaya, “Sendikalar çalışma hayatının önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu düzenleme ile AKP iktidarı darbecilerin izinden gidiyor. İktidar sarı sendikaları kurtarmak için bir yasa tasarısı çıkardı. Ücret uygulamasını kaldırıyor.” söz konusu.

Düzenlemenin yeni sendikaların kurulmasının önünü kesmek anlamına geldiğini anlatan Kaya, mevcut sendikalardan yüzde 2 barajını geçemeyenlerin üyelerini kaybedeceğini söyledi; uzun vadede bu sendikaların kapanacağını; Kamu çalışanlarının ekonomik nedenlerle istemedikleri sendikalara üye olmak zorunda kalacaklarını savundu.

Tasarının yasalaşması halinde 231 sendikadan 188’inin kapatılacağını belirten Kaya, “Öneri, sendika kurma, sendikaya üye olma ve ayrılma özgürlüğünü ortadan kaldırıyor. Hükümet ne yasaları görüyor, ne uluslararası sözleşmeleri, ne de uluslararası sözleşmeleri görüyor.” itirazları duyar.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu