Ekonomi

ABD hanehalkı borcu yılın ilk çeyreğinde 17 trilyon doları aştı

ABD Merkez Bankası New York şubesi tarafından hazırlanan 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin Hanehalkı Borç ve Kredi Raporu yayınlandı.

Buna göre yılın ilk çeyreğinde Amerikalıların toplam hanehalkı borcu bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 artarak 17,05 trilyon dolara ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 148 milyar dolar artan hanehalkı borcu, yıllık bazda 1,21 trilyon dolar arttı.

Konut kredisi büyümesinde yavaşlama

Amerikalıların hanehalkı borcunda en büyük pay konut kredisi almaya devam ederken, söz konusu borç kalemi ilk çeyreğin prestijiyle 12.04 trilyon dolara yükseldi. İlk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 121 milyar dolar artan konut kredisi borcu yıllık bazda 864 milyar arttı.

Konut kredisi büyümesinde yavaşlama yaşanırken, refinansman dahil konut kredisi kullanımı bu yılın ilk çeyreğinde 324 milyar dolar ile 2014’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. 986 milyar dolar ile araba kredileri ve kredi kartları.

Söz konusu dönemde öğrenim kredisinden kaynaklanan borçlar 9 milyar dolar, taşıt kredisinden kaynaklanan borçlar ise 10 milyar dolar arttı. Kredi kartı borçları ise bu yılın ilk çeyreğinde yatay seyretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu