Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı: İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları gerekli önlemlerin ötesine geçti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, “Şu anda Gazze’de olup bitenlerin gerekli tedbirlerin ötesine geçtiğini kabul edelim. Elbette (İsrail’in) kendini savunma hakkı var ama bu hak nasıl kullanılıyor?” da önemlidir.” söz konusu

“Belirsizlikler ve Ulusal Gündem” başlıklı panelde konuşan Yerapetritis, günümüz dünyasının revizyonizm ve iklim, göç, beslenme yetersizliği ve halk sağlığı krizleriyle karşı karşıya olduğunu anlattı.

Yerapetritis, bu sorunların belirsizlik yarattığını ve siyasi planlama konusunda öngörüyü engellediğini belirterek, “İyi bir bakan eskisi gibi öngörü sahibi bir bakan değil, her senaryoya göre planı olan bir bakandır.” diye konuştu.

“Ortadoğu’daki krizin” kontrolden çıkıp boyutlarının büyüyebileceği uyarısında bulunan Yerapetritis, Yunanistan’ın bu konudaki görüşünün Filistin halkını Hamas’tan ayrı tutmak, İsrail’in meşru müdafaa hakkını kendi sınırları içinde kullanmasını sağlamak olduğunu söyledi. Uluslararası hukuk çerçevesinde, 1967 sınırlarında iki devletli çözüm sağlamak ve sivilleri korumak. yönünde olduğunu vurguladı.

Yerapetritis, Yunanistan’ın Gazze’ye “insani deniz koridoru” açılmasına yönelik tüm müzakerelerde aktif rol aldığını belirterek, “Hem desteğimizi göstermek hem de İsrail’in uyması gereken sınırların altını çizmek için İsrail’i ziyaret ettik.” dedi.

Geçtiğimiz ay İsrail ve Gazze’den gelen görüntülerin herkesi üzdüğünü vurgulayan Yerapetritis, çatışmaların 7 Ekim’de başlamasından Filistin tarafını sorumlu tutarak, “Ancak diğer taraftan Gazze’de yaşananları da kabul edelim. Şu anda gerekli tedbirlerin ötesine geçildi.Elbette (İsrail’in) “Onların kendilerini savunma hakları var ama bu hakkın nasıl kullanıldığı da önemli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu