Teknoloji

NASA’dan Kara Deliklerin Büyüklüğünü Gösteren Video

Kara deliklerin en büyüğü, evrendeki en gizemli ve farklı nesnelerden biri olan NASA. süper kütleli kara delikler Bununla ilgili bir animasyon yayınladı. Animasyon, bu kozmik canavarların akıllara durgunluk veren ölçeğini gözler önüne seriyor.

NASA’nın görselde vurguladığı gibi bu tarzdaki karadeliklerin muazzam boyutları, Güneş’in kütlesinin 100.000 ila milyarlarca kezGüneş’in kütlesi Dünya’nınkinin 333 bin katı, 1.989 x 1030 kilogram ve toplam hacmi 1,4 1027 metreküp diyelim.

NASA tarafından paylaşılan kara delik videosu

Toplamda farklı galaksilerden animasyon 10 adet İlgili galaksilerinin merkezinde süper kütleli kara delikler bulunur. Bunların ortasında Güneş’in 4 milyon katı kütleye sahip Yay burcu A* vardır. Bu dev kara delik geçen yıl ilk kez görüntülendi.

Videoda karadelikleri kendi yıldızımız olan Güneş’ten başlayarak dışa doğru hareket ederek ve onu güneş sistemimizle karşılaştırarak gözlemliyoruz. ilk karşılaştığımız 100.000 Güneş eşdeğeri cüce gökada J1601+3113’te bir kara delik beliriyor. Ve sonra, NGC 7727 galaksisindeki iki korkunç kara delik de dahil olmak üzere birçok başka kara delik görüyoruz.

Son olarak, çok büyük TON618 ortaya çıkar. Bu kara delik o kadar uzakta ki ışığının bize ulaşması 10 milyar yıldan fazla sürüyor. Güneş’ten bilinen en büyük kara deliklerden biri olan TON618 66 milyar kat daha fazla kütlemal sahibi.

NASA’nın görüntüsü, bize süper kütleli kara delikleri göstererek bu büyüleyici nesnelerin boyutunu ve evrenin ölçeğini daha kolay anlamamızı sağlıyor. Gelecekte bu gizemli nesneler hakkında daha fazla şey öğrenecek olmamız oldukça heyecan verici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu