Teknoloji

iPhone satışları yasaklanabilir! AB, Apple’ı USB-C konusunda uyardı

ensonhaber.com

Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen USB-C’yi zorunlu hale getirecek yeni yasa, 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Avrupa Birliği’nin yeni yasasına göre, üye ülkelerde satılan tüm akıllı telefonlar, tabletler ve kulaklıkların USB-C bağlantı noktasıyla gelmesi gerekecek.

Apple, düzenlemenin yeniliği teşvik etmek yerine donduracağını, milyonlarca Avrupalının cihazlarını eskimiş hale getireceğini ve benzeri görülmemiş miktarda elektronik atık yaratacağını savunarak değişikliği engellemeye çalıştı.

Daha fazla çaba gösteremeyen Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone’larda USB-C bağlantı noktasının kullanılacağını doğrulamıştı.

AB’den Apple’a uyarı

Apple’ın iPhone 15 serisinde USB-C temas noktasına yer vereceği ancak MFi sertifikası olmayan kablolarda şarj hızını sınırlayacağı söylendi. Avrupa Komitesi bu duruma müdahale etti.

iPhone yasaklanabilir

Avrupa Komiseri Thierry Breton, Mart ayında Apple’a bir uyarı mektubu gönderdi.

Breton, USB-C kablolarının işlevselliğinin sona ermesine izin vermeyeceklerini ve bunun AB’de iPhone satışının yasaklanmasıyla sonuçlanacağını söyledi.

Seri üretime giren ilk ürünler

Apple’ın Lightning’den USB-C’ye geçişi resmen başladı. Habere göre şirketin ilk ürünleri seri üretime geçti.

AirPods şarj kutusu, MagSafe pil paketi, EarPods ve şarj kabloları dahil olmak üzere Apple’ın kendi aksesuarları da USB-C kullanacak.

camliyayla-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu