Haber

Hatay’da yan sanayi yok oldu: 2 bin işletmeden 300’ü kaldı

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da ekonomik bilanço ağır. Şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmakla birlikte tarih ve gastronomi merkezidir. Kentte demir-çelik, mobilya, ayakkabı, tarım ve turizm öne çıkan sektörlerdir. Dağ yamaçlarına kurulan iki organize sanayi bölgesi depremde fazla hasar görmezken, yan sanayi adeta yok oldu.

‘1700 İŞLETME YOK OLDU’

NTV’ye konuşanAntakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, yan sanayi olarak adlandırılan 2 bin işletmeden yaklaşık 1700’ünün yıkıldığını söyledi.

Barınma ihtiyacı nedeniyle çok sayıda depremzede şehri terk ediyor. Çalışacak işçi olmayacağını belirten Çinçin, şunları söyledi:

“İnsan kaynağında ciddi bir eksiklik var. Haklı olarak mavi ve beyaz yakalılar şehri terk etti. Özellikle çocuklu aileler eğitim için çevre illere akın etti. Bu mavi ve beyaz mavi yakalılar için güvenli ortamlar oluşturmak boynumuzun borcu. Bunu başarabildiğimiz sürece üretime geri dönmek mümkün.”

Kentteki sanayiciler, kentte hayatın normale dönmesi için yan sanayinin canlandırılmasının kural olduğunu belirtiyor. Aksi takdirde ana sanayinin çalışamayacağını belirtiyor.

senpazar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu