Ekonomi

Demirli ve demirsiz metallerde 11 ayda 13,2 milyar dolarlık ihracat

İhracata yüzde 19 artışla 13,2 milyar dolarlık katkı demirli ve demirsiz metaller segmentinden geldi. Genel ihracatta yüzde 5’lik paya sahip olan demir ve demir dışı metaller, sektörde en çok ihracat yapılan altıncı branş oldu. Sektörün kasım ayı ihracatı ise 1,13 milyar dolar olarak kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği İcra Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, bölümün ihracat hacminin 2022 Ocak-Kasım döneminde yüzde 3,45 artarak 2,9 milyar ton seviyesine ulaştığını belirterek, ve söyledi:

Almanya ilk sırada

“2022 Ocak-Kasım döneminde demirli ve demirsiz metaller segmentinin birim ihracat fiyatı, 2021 Ocak-Kasım dönemine göre yüzde 15 artarak kilogram başına 4,63 dolara ulaştı. 2022 Ocak-Kasım döneminde en çok ihracatımız 1,8 milyar dolarla Almanya’ya oldu. İkinci sıradaki İtalya’ya 990 milyon dolar, üçüncü sıradaki ABD’ye ise 870 milyon dolar ihracat yapıldı. 2022 yılı Kasım döneminde demirli ve demirsiz metallerin tamamlayıcı branşlarının pahalı bazda ihracatında 459 milyon dolar ile alüminyum eser kümelenmesi ilk sırada yer aldı. Tüm tamamlayıcı iş kollarımızda ihracatımızı daha da iyi noktalara taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bakır branşman iş kümesinde bakır tel ihracatında dünyada ve Avrupa’da birinci sıradayız. Diğer bakır alaşımları ihracatında dünyada ikinci sırada yer alırken, Avrupa’ya ihracatta ise birinci sıradayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu