Ekonomi

Borsa güne yüzde 2,12 düşüşle başladı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 2,12 düşüşle 4.405,99 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 95,22 puan ve yüzde 2,12 kayıpla 4.405,99 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 8,01, holding endeksi yüzde 1,99 azaldı. Orta segment endekslerinde en çok kazandıran yüzde 0,92 ile ulaştırma olurken, bankacılık en çok kazandıran oldu.

Dün aşağı yönlü hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 6,14 değer kaybederek günü 4.501,21 puandan kapattı.

Analistler, ABD’de yaşanan borç limiti krizi ve para politikasına ilişkin belirsizliklerin etkisiyle küresel borsaların temkinli bir seyir izlediğini belirtti.

Borç limiti konusunda Salı günü Kongre başkanlarıyla bir kez daha görüşmesi beklenen ABD Lideri Joe Biden, görüşmelere ilişkin iyimser bir tablo çizerken, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy bugünkü toplantı öncesi yaptığı açıklamalarda, ” Hala birbirimizden uzak olduğumuzu düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Analistler yurt içi ve yurt dışı gelişmeleri takip edecek

Analistler bugün yurt içinde konut satışları başta olmak üzere yurt dışında Almanya’da ZEW beklenti endeksi, Euro Bölgesi’nde 1. çeyrek büyümesi ve ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun bir bilgilendirme gündeminin takip edileceğini belirtti. 4.250 seviyesinin takviye konumunda, 4.600 puanın ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın seçilemeyeceğini belirterek, ikinci tür seçimlerin 28 Mayıs Pazar günü yapılmasına karar verildiğini söyledi. Daha önce açıklanan seçim takvimine göre 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu