Haber

Bakan Çavuşoğlu: “Can Azerbaycan hiçbir yerde yalnız değildir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, “Biz her zaman söylüyoruz aziz Azerbaycan hiçbir yerde yalnız değildir.” dedim.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Gençlik Vakfı’nın “Genç Diplomatlar Akademisi” Projesi kapsamında “Girişimci ve İnsani Dış Politika” konulu programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Son dönemde Azerbaycan misyonlarına yönelik terör saldırıları olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Paris’te iki saldırı oldu. Aynı şekilde Lübnan’da da saldırı oldu. Bunlar oradaki radikal Ermeniler tarafından gerçekleştirilen saldırılar. Londra’da da radikal bir grup var. Azerbaycan Büyükelçiliği’ne girdi ve en son İran’daki büyükelçiliğe yönelik terör saldırısı refüje geldi.” terimleri kullandı.

Çavuşoğlu, söz konusu saldırılara ışık tutulması ve özellikle İran ve Azerbaycan arasında samimi bir iş birliği yapılması gerektiğine dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“Komşumuz İran’dan beklentimiz bu terör saldırısının arkasında kimlerin olduğu, bu kişinin bunu neden yaptığı ve tüm bu konularda Azerbaycan ile bilgi paylaşmasıdır. Bunu önemsiyoruz. Bu terör saldırısını ve varsa arkasındaki kişi ve grupları gerçekleştirmiştir.” Adalete teslim edilmelidir.”

Çavuşoğlu, Azerbaycan’a geçmiş olsun dileklerini yineledi ve “Hep söylüyoruz aziz Azerbaycan hiçbir yerde yalnız değildir.” dedim.

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne dün sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçiliğin güvenlik şefi hayatını kaybederken 2 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu