Haber

Almanya’da kuraklık alarmı

Avrupa ülkeleri aşırı sıcaklar nedeniyle kuraklıkla uğraşıyor. Nisan ayında Almanya genelinde etkili olan şiddetli yağışların ardından Mayıs ayının prestijiyle birlikte yağışlar etkisini azalttı.

Özellikle ülkenin doğu kesimlerinde çok az yağış kaydedildi. Mayıs ayında başkent Berlin’de metrekareye sadece 12 litre yağış düşerken, son 4 haftadır yağış yok.

Yetkililer, Almanya’da son 5 yıldır etkili olan aşırı sıcak ve düşük yağış nedeniyle kuraklık tehdidinin arttığını belirtti.

Özellikle 2022 yılının çok sıcak geçtiği Almanya’da kuraklık oranı son 50 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Tarım arazilerinin birçoğu olumsuz etkilenirken, kuraklık nedeniyle birçok noktada çıkan orman yangını günlerce söndürülemedi.

Meteorologlar, bu yıl da ülkede sıcak ve kurak bir yaz yaşanacağı uyarısında bulundu. Haziran ayı başında havaların bir anda ısınmaya başladığı Almanya’da ay sonunda gerçek sıcaklıkların 33-35 dereceye ulaşabileceği belirtildi.

ABD’li meteorologlar, Almanya’nın güneybatısındaki sıcaklıkların Haziran ayı sonunda 44 dereceye ulaşabileceği konusunda uyardı.

Çevresel Araştırmalar Merkezi’ne (UFZ) göre, Doğu Almanya ve Aşağı Saksonya eyaletindeki topraklar 2 metre derinliğe kadar kurudu.

Ülkenin kuzeydoğusunda, orman yangını riski 5. derece kırmızı alarma geçirildi.

Geçen yıl meydana gelen ülke tarihinin en önemli orman yangınlarının bu yıl da tekrarlanmasından endişe ediliyor.

bozkurtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu